ABD, Kaspersky Ürünlerini Tamamen Yasakladı

ABD hükümeti, Rusya merkezli bir antivirüs ve siber güvenlik şirketi olan Kaspersky Lab’e iki ayrı yaptırım uyguladı. Kaspersky Antivirüs ürünlerinin ABD’de satışı yasaklandı ve kullanıcıların tüm işlevler sona ermeden önce işlevsel bir yedeğe ulaşmak için yaklaşık 100 günü var.

Rus hükümeti ile bağlantılar konusunda endişe duyan Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu (BIS), Perşembe günü Kaspersky’e yönelik ilk yaptırımları yürürlüğe koyarak şirketin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir kişiye antivirüs veya siber güvenlik çözümleri sağlamasını yasaklayan bir Nihai Karar yayınladı. Son iki başkan tarafından BIS’e genişletilmiş yetkiler verilmişti, bu kararlar ise türünün ilk örneği oldu.

ABD ayrıca Kaspersky Lab ve Birleşik Krallık’taki holding şirketini Varlık Listesi’ne alarak ABD ticaretinden tamamen men etti. Bununla birlikte, Kaspersky Lab’in yönetim kurulu ve lider kadrosundan on iki üye bireysel olarak yaptırıma tabi tutuldu. Şirketin üst düzey yöneticilerinin çoğu Kaspersky ile olan ilişkileri ve Rus hükümetiyle olan şüpheli ilişkileri nedeniyle bireysel cezalar aldı. CEO ve kurucu Eugene Kaspersky ise yaptırımların dışında tutuldu.

Kaspersky’nin ABD’de tamamen yasaklanması aslında beklenen bir şeydi. Kaspersky yazılımının 2017’den beri devlet bilgisayarlarında kullanılmasına izin verilmiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x